Modificarea contractelor colective de munca este obligatorie. Ce a decis tacit Guvernul?

Modificarea contractelor colective de munca este obligatorie. Ce a decis tacit Guvernul?

Transferul contributiilor sociale in seama salariatilor va duce la o serie de modificari importante, mai ales in ceea ce priveste contractele de munca. In acest sens, se pare ca Guvernul deja a decis tacit ca modificarea acestora va fi obligatorie, in perioada imediat urmatoare.

Asa se face ca, initierea negocierii colective, in unitatile in care nu exista incheiat un contract/acord colectiv de munca, este obligatorie pentru punerea in aplicare a noilor modificari ale Codului Fiscal, in celelalte unitati fiind obligatorie negocierea colectiva a actelor aditionale la contractele si acordurile colective de munca in vigoare, a decis Guvernul, introducand obligatii care nu erau incluse in forma lansata in dezbatere publica a unei ordonante, informeaza Profit.ro.

In acest context, a fost publicata in Monitorul Oficial OUG nr. 82/2017:

„Art. VII. (1) Prin derogare de la prevederile art. 129 alin. (1) din Legea dialogului social nr. 62/2011, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, in unitatile in care nu exista incheiat contract/acord colectiv de munca, initierea negocierii colective este obligatorie, pentru punerea in aplicare a prevederilor Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 79/2017 pentru modificarea si completarea Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal.

(2) Prin derogare de la prevederile art. 129 alin. (3) si (5) din Legea nr. 62/2011, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, pentru punerea in aplicare a prevederilor Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 79/2017 este obligatorie negocierea colectiva a actelor aditionale la contractele si acordurile colective de munca in vigoare.

(3) In aplicarea prevederilor alin. (1)(2) si prin derogare de la prevederile art 135 alin. (1) lit. a) din Legea nr. 62/2011, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, in unitatile in care nu exista sindicat reprezentativ afiliat la o federatie reprezentativa la sectorul de activitate, la negocierea contractelor/acordurilor colective de munca sau a actelor aditionale, dupa caz, pot participa reprezentanti ai federatiei sindicale, in baza mandatului sindicatului, impreuna cu reprezentantii salariatilor.”

In acest context, angajatorii romani vor fi nevoiti sa initieze negocieri colective pentru a respecta norma de a trece contributiile sociale catre salariati.

 

Sursa: Profit.ro

Distribuie acest articol

Lasă un răspuns